Uwaga! We wrześniu nastąpi zmiana lokalizacji Gabinetów MindPoint. Adres nowej lokalizacji: Poznań, ul. Głogowska 55/57 lok. 5.

Jak znaleźć motywację do życia?


Motywacja napędza do planowania i działania, a także sprawia, że marzenia mogą stać się rzeczywistością. Niestety czasami zdarza się, że motywacja do życia jest na bardzo niskim poziomie. Jeśli odczuwasz apatię, zniechęcenie i masz „słomiany zapał”, to może oznaczać, że potrzebujesz znaleźć swoją motywację do życia. Jak możesz to zrobić i dlaczego jest to takie ważne?

Czym jest motywacja do życia?

W psychologii motywację definiuje się jako stan, w którym człowiek jest gotowy do podjęcia różnych działań. Tym samym to właśnie motywacja jest podstawą życiowych zmian. W końcu wielu naukowców nigdy nie osiągnęłoby swoich celów bez motywacji, a to oznacza, że moglibyśmy nie cieszyć się obecnie wieloma wynalazkami. Z kolei wielcy przedsiębiorcy i twórcy międzynarodowych firm nigdy nie osiągnęliby sukcesu, gdyby nie byli naprawdę zmotywowani. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w psychologii wyróżnia się dwa rodzaje motywacji:

  • zewnętrzną – człowiek podejmuje pewną aktywność, bo liczy na nagrodę (na przykład finansową), albo chce uniknąć kary;
  • wewnętrzną – wynikającą z osobistych potrzeb i chęci, przyjemności, satysfakcji (przykładem jest wejście na wysoki szczyt górski tylko dlatego, że sprawia to radość).

Uznaje się, że motywacja wewnętrzna jest lepszym prognostykiem na przyszłość, ponieważ umożliwia osiąganie różnych celów dla satysfakcji, radości i przyjemności.

Dlaczego plany pozostają w sferze marzeń?

Praktycznie każdy może raz na jakiś czas odczuwać niższy poziom motywacji. Gorzej, jeśli taki stan jest chroniczny i danej osobie po prostu nic się nie chce. Sporym problemem jest również „słomiany zapał”, czyli podejmowanie różnych czynności, a następnie rezygnowanie z nich. W takich przypadkach plany zwykle pozostają tylko w sferze marzeń, a tym samym nie można ich zrealizować. Brak motywacji może wynikać z wielu różnych czynników, na przykład ze strachu przed zmianą, brakiem wiedzy na dany temat, brakiem środków finansowych, niewłaściwym podejściem do życia, a także osobistymi trudnościami.

Jak znaleźć motywację do życia?

Podstawą poszukiwania motywacji do życia jest zrozumienie, że cel sam w sobie nie powinien być ważniejszy niż droga, która do niego prowadzi. Bardzo duże znaczenie ma więc koncentracja na małych krokach, drobnych etapach, które powoli, ale konsekwentnie, kierują człowieka w stronę jego celu. Motywacji do życia można szukać zupełnie samodzielnie, albo też zdecydować się na współpracę z psychoterapeutą.

Proste sposoby na samodzielne poszukiwanie motywacji

Bardzo prostym i skutecznym sposobem na poszukiwanie, a później utrzymanie, motywacji do życia na wysokim poziomie, jest planowanie swojego dnia, a także trzymanie się rutyny. Samodyscyplina oraz pewne codzienne procedury sprawiają, że pojawiają się nawyki. Przykładem może być szukanie motywacji do ćwiczeń. Zwykle trudno się zabrać do tego po raz pierwszy lub drugi, jednak jest znacznie łatwiej, jeśli ustalimy, że będziemy ćwiczyć codziennie o godzinie 19.00, przez 40 minut. Taki nawyk sprawia, że nie pojawiają się ciągłe wymówki, a ćwiczenia zaczynają sprawiać przyjemność. Dobrym rozwiązaniem jest także planowanie w skali dnia, tygodnia, miesiąca. Można również założyć pewne cele roczne i opisać je przy pomocy małych kroków.

Wizyta u psychoterapeuty

Psychoterapia może być bardzo pomocna w przypadku problemów z motywacją. Spotkania z profesjonalistą są szczególnie istotne w sytuacji, gdy brak motywacji związany jest ze spadkiem energii, niskimi osiągnięciami zawodowymi lub osobistymi, pogarszającym się nastrojem i apatią. W niektórych przypadkach spadek motywacji, może wskazywać na depresję lub inne problemy. Psychoterapeuta jest w stanie również wskazać klientowi jego najważniejsze zasoby i pomóc mu w odkryciu celów życiowych. W sytuacji, gdy odczuwasz brak motywacji do życia i nie potrafisz samodzielnie sobie z tym poradzić, zdecyduj się na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty.

Zostaw komentarz