Uwaga! We wrześniu nastąpi zmiana lokalizacji Gabinetów MindPoint. Adres nowej lokalizacji: Poznań, ul. Głogowska 55/57 lok. 5.

Lęk i ataki paniki – ciało i mózg w poczuciu zagrożenia?


Nerwica to zaburzenie psychiczne, na które cierpi około 8 milionów ludzi w Polsce. Do  objawów nerwicy należy cały zespół dolegliwości, wśród których można wyróżnić lęk, nocne koszmary, zaburzenia pamięci, częste chrząkanie, kaszel, problemy ze snem, a także bóle żołądka i inne symptomy. Najczęściej w trudnych momentach pojawiają się ataki paniki. Jeśli takie objawy pojawiają się u ciebie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i skontaktuj się z psychoterapeutą.

Przyczyny zaburzeń lękowych

Na rozwój nerwicy wpływ ma bardzo wiele różnych czynników. Można tutaj wyróżnić zarówno elementy biologiczne, jak i środowiskowe, a także emocjonalne. Najczęściej jest tak, że nerwica powstaje ze względu na połączenie kilku przyczyn. Do najważniejszych czynników, które mogą powodować nerwicę, należą:

  • osobowość, a dokładniej takie cechy jak nadmierna emocjonalność i nieśmiałość, a także ambicja, chęć bycia we wszystkim najlepszym;
  • wyuczone zachowania, na który wpływ mogło mieć środowisko rodzinne lub rówieśnicze;
  • traumy, problemy w życiu, nadmierny stres; w tym wypadku może wystąpić nerwica pourazowa;
  • trudne środowisko pracy, nadmiernie wymagające;
  • nerwica występująca u rodziców.

Nie sposób wyróżnić wszystkich przyczyn nerwic, ponieważ tak naprawdę ogromne znaczenie mają tutaj uwarunkowania indywidualne.

Objawy nerwicy – somatyczne, emocjonalne i psychiczne

Nerwica może objawiać się na różne sposoby. U niektórych pacjentów pojawia się cały zespół symptomów, a u innych tylko część. Można jednak uznać, że zwykle do objawów nerwicy należą:

  • napady lęku, w czasie których dochodzi do przyspieszenia rytmu serca i zwiększonej częstotliwości oddechowej, a także pocenia się, duszności i zawrotów głowy;
  • objawy somatyczne: bóle brzucha i głowy, wymioty, biegunki, ciągłe chrząkanie, kaszel;
  • zaburzenia emocjonalne: lęk zwykle przed konkretnymi czynnościami (spotkaniami z ludźmi, wyjściem do pracy, jazdą samochodem), poczucie silnego strachu;
  • poirytowanie i nadpobudliwość u niektórych, a u innych apatia i znaczny spadek energii;
  • zmęczenie, problemy z koncentracją uwagi.

Dodatkowo w niektórych przypadkach zdarza się, że pacjenci mówią o poczuciu depersonalizacji, czyli sytuacji, w której mają poczucie, że spoglądają na siebie z zewnątrz, a ich działania wydają im się odległe, nierealne. Konkretne symptomy nerwicy zależą zwykle od czynników, które spowodowały to zaburzenie, a także od stanu chorego.

Ataki paniki, czyli nagłe epizody lęku

Jednym z objawów nerwicy lękowej są ataki paniki. Mogą pojawić się one w obliczu różnych zdarzeń, a także wtedy, gdy nie ma realnego zagrożenia. Ataki paniki pojawiają się często bez konkretnej przyczyny, przez co trudno przewidzieć kiedy wystąpią. U niektórych osób mogą wystąpić ataki paniki na przykład w reakcji na wojnę, natomiast u innych nagły i intensywny lęk pojawiają się w momencie wyobrażenia sobie osobiście trudnej sytuacji (zwolnienia z pracy, pojawienia się choroby). Do najważniejszych objawów, charakterystycznych dla ataków paniki, należą kołatanie serca, drżenie, pocenie się, biegunka, zawroty i bóle głowy, nudności, brak tchu, a także dreszcze. Dodatkowo pojawia się silny lęk, dyskomfort, a także myśli katastroficzne. Zwykle atak paniki trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. Takie epizody pojawiają się nawet u 9% społeczeństwa.

Leczenie nerwicy i ataków paniki – interdyscyplinarne podejście

W przypadku stanów lękowych ogromne znaczenie ma podejście interdyscyplinarne. Dobrze skoncentrować się zarówno na psychoterapii, jak i farmakoterapii (lekach i wizytach u psychiatry). W wielu przypadkach doskonałym rozwiązaniem jest również zmiana środowiska pracy, ponieważ to właśnie tam u wielu osób zaczyna rozwijać się nerwica.

Psychoterapia

W terapii nerwicy sporą wagę przykłada się do rozmów z psychoterapeutą. Dobrym rozwiązaniem jest wybór nurtu, bazującego na zmianie dotychczasowych przekonań i schematów działania. Terapeuta pomaga w zidentyfikowaniu dręczących myśli i sytuacji, powodujących nadmierny lęk. Oczywiście pacjent może również zdecydować się na różne nurty terapeutyczne, ponieważ sposób pracy dobierany jest indywidualnie, w zależności od potrzeb i osobowości danej osoby. Dobra relacja między klientem a psychoterapeutą, zawarcie odpowiedniego kontraktu i motywacja do zmiany oraz do pracy, sprawiają, że wyleczenie nerwicy jest jak najbardziej możliwe.

Farmakoterapia

W wielu przypadkach osoba ze zdiagnozowaną nerwicą powinna skorzystać z konsultacji u psychiatry. To właśnie ten specjalista może zalecić przyjmowanie leków przeciwlękowych. Nie ma jednego skutecznego środka na nerwicę, dlatego najczęściej psychiatra po pewnym czasie zmienia leki lub ich dawkowanie.

 

W sytuacji, gdy występują u ciebie objawy nerwicy takie jak lęk, biegunki, problemy emocjonalne, poirytowanie lub wyraźne ataki paniki, udaj się do psychoterapeuty. Dodatkowo możesz skonsultować się z psychiatrą. W ten sposób pomożesz sobie.

Zostaw komentarz

1 Komentarz

  1. Potrzebuję pomocy