Uwaga! We wrześniu nastąpi zmiana lokalizacji Gabinetów MindPoint. Adres nowej lokalizacji: Poznań, ul. Głogowska 55/57 lok. 5.

Rozpamiętywanie przeszłości – ruminacje mogą być objawem wielu chorób


Rozpamiętywanie przeszłości jest bardzo popularnym problemem, którego konsekwencją jest ciągłe wracanie do pewnych zdarzeń i odczuwanych emocji. Zdarza Ci się rozpamiętywać przeszłość, zastanawiać nad wydarzeniami z ostatnich godzin, dni lub miesięcy? Niestety ruminacje, czyli nawracające myśli negatywne, mogą być objawem depresji, traumy i innych trudności. Jak przestać rozpamiętywać przeszłość? Co zrobić, aby koncentrować się na „tu i teraz” zamiast na dawnych zdarzeniach? Przeczytaj nasz tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym jest rozpamiętywanie przeszłości?

Kłótnia z partnerem, problem w miejscu pracy, niegrzeczne zachowanie wobec koleżanki – niektórzy koncentrują się na wspomnieniach z przeszłości (niekoniecznie odległej), a następnie je rozpamiętują. Zdarza się, że powracanie myślami do różnych zdarzeń ma na celu wymyślenie lepszych odpowiedzi na przytyczki ze strony partnera lub znajomego, a w innych przypadkach takie ruminacje są po prostu objawem traum. Ciągłe analizowanie tego, co zdarzyło się w związku lub w pracy, sprawia, że nie można skoncentrować się na teraźniejszości, a więc na „tu i teraz”. W ten sposób tracimy wiele ważnych chwil obecnych, a tylko rozpamiętujemy przeszłe wydarzenia. Zgodnie z dotychczasowymi badaniami, rozpamiętywanie przeszłości i zamartwianie się, są bardziej charakterystyczne dla kobiet niż dla mężczyzn. Dzieje się tak dlatego, że to panie poświęcają zwykle więcej uwagi emocjom i są uznawane za bardziej opiekuńcze. Niektóre osoby wychodzą z założenia, że swoje emocje najlepiej ukryć w danym momencie, a następnie wrócić do nich po pewnym czasie. W ten sposób dochodzi do późniejszego przeżywania różnych przeżyć oraz emocji. Konsekwencją takiego rozpamiętywania może być spadek radości życia, brak motywacji, a także pogorszenie się samooceny.

Ruminacje jako objaw depresji lub PTSD

Ruminacje mogą niestety wskazywać na różne choroby. Oczywiście nie chodzi tutaj o wracanie do pewnych przeżyć od czasu do czasu, tylko ciągłe myślenie o dawnych zdarzeniach lub lęk przed przyszłością. Przykładami ruminacji mogą być powtarzające się dziesiątki razy w ciągu dnia myśli o wydarzeniu z pracy sprzed tygodnia, albo rozmyślania o tym, dlaczego druga osoba zachowała się w dany sposób. Niestety ruminacje nie prowadzą do poprawy sytuacji, nie są także motywujące. W niektórych przypadkach rozpamiętywanie przeszłości może być jednym z objawów depresji. Ruminacje wskazują czasami na PTSD, czyli stres pourazowy, który wiąże się między innymi z nawracaniem myśli, koszmarów sennych, lękiem. PTSD może dotyczyć różnych zdarzeń takich jak wojna, gwałt, napad, wypadek komunikacyjny. Ta choroba koniecznie musi być leczona przez profesjonalny zespół, a więc najlepiej przez psychiatrę i psychoterapeutę.

Jak przestać rozpamiętywać przeszłość?

Zwykle samodzielnie trudno jest poradzić sobie z rozpamiętywaniem przeszłości. Można jednak podjąć pewne działania takie jak ćwiczenie uważności, medytacja, ćwiczenia, joga, zapisywanie swoich myśli. W ten sposób można zmniejszyć lęk i zauważyć, w jakich sytuacjach pojawiają się ruminacje. Świetnym rozwiązaniem jest również wizyta u psychoterapeuty. W końcu ruminacje opierają się na pewnych schematach myślowych i poznawczych skryptach, a to właśnie terapia pomaga w takich przypadkach.

Chcesz przestać rozpamiętywać przeszłość? Zależy ci na zmianie dotychczasowych przekonań? Zdecyduj się na wizytę u psychoterapeuty. Specjalista jest w stanie zidentyfikować przyczyny ruminacji, a następnie pomóc klientowi i nauczyć go myślenia o alternatywnych rozwiązaniach. Zamiast rozpamiętywania przeszłości możesz więc skoncentrować się na obecnych wydarzeniach. W ten sposób twoja jakość życia ulegnie poprawie, a ty będziesz koncentrować się na „tu i teraz”.

Zostaw komentarz

3 komentarze

  1. Mam właśnie taki problem z mężem który chopcje na depresję i ciągle rozpamietuje co było kiedyc.

  2. blank

    Ja niestety mam z tym do czynienia. Chodzę do psychologa i opowiadam jej o przeszłości

  3. blank

    Mam z tym cały czas problem. Jestem po 3 latach terapii ( depresja i trauma ). Biorę od 5 lat leki, niestety sny i myśli krążą cały czas w przeszłości